Vzdelávanie
Vyberte si z našej ponuky odborných príspevkov a videozáznamov
ZMLUVNÉ PODMIENKY, NA KTORÉ SI TREBA DAŤ POZOR
Verejné obstarávanie trvá mesiac, so zmluvou všetci žijú niekoľko rokov. Aké sú najčastejšie chyby zmlúv vo verejnom sektore?
AKO SA ZMENY ZÁKONA DOTKNÚ DODÁVATEĽOV
Ako sa novela zákona dotkne dodávateľov, aké budú ich práva a možnosti účasti vo verejných zákazkách po úprave finančných limitov?
AKO SA VYHNÚŤ VYLÚčENIU
Na čo si dať pozor a aké sú časté chyby, kvôli ktorým musíte byť vylúčený? Získajte výhodu a vyhnite sa chybám, ktoré Vás môžu stáť zákazku.
AKO POUŽÍVAŤ ELEKTRONICKÉ AUKCIE
Aukcia je svojím spôsobom hra a Vy ste jej tvorca. Vhodným dizajnom aukcie môžete významne ovplyvniť výslednú cenu.
NÁSTROJE NA UDRŽANIE KVALITY POČAS PLYNUTIA ZMLUVY
Nástroje a postupy, ktoré pomôžu zabezpečiť, že dodávatelia budú poskytovať plnenia v požadovanom kvalitatívnom štandarde.
BUDÚCNOSŤ VEREJNÉHO OBSTARÁVANIA
Kam nás dovedie technologický vývoj, aké riešenia máme už teraz k dispozícii a kde vidíme rolu človeka – nákupcu o pár rokov?
BEST VALUE APPROACH (ALEBO ČO NECHAŤ NA DOODÁVATEĽA)
Čo znamená tento nový prístup sa dozvieme na príkladoch z praxe našich českých kolegov.
VYUŽITIE SKÚSENOSTÍ TRHU PRI PRÍPRAVE ZÁKAZKY
Aktuálne informácie priamo od subjektov z trhu môžu byť cenným nástrojom pre správne nastavenie verejného obstarávania.
AKO HODNOTIŤ KVALITU JEDNODUCHO
Hodnotiť necenové kritériá sa dá aj jednoducho, bez krkolomných výpočtov aj bodov.
KOREKCIE KONIEC A ZHASLO
Ako sa brániť korekciám, ako komunikovať s poskytovateľom dotácií a aké sú rozhodnutia súdov?
KEĎ VO NEVYJDE PODĽA PREDSTÁV
Učme sa z chýb iných – pozrite si príklady toho, kedy a prečo to jednoducho „nevyšlo“.
CENTRÁLNE VEREJNÉ OBSTARÁVANIE - PRÍKLADY Z PRAXE
Ako fungujú centrálne obstarávacie organizácie v Čechách a na Slovensku?
NOVELIZÁCIE ZÁKONA O VEREJNOM OBSTARÁVANÍ - ČO NÁM V PRAXI PRINESÚ?
Pozrite si TOP 10 zmien novely zákona o VO, ktorá nadobudne účinnosť 1.7.2024.
ČO BUDE AJ NEBUDE - ÚVODNÉ SLOVO PREDSEDU ÚVO
Aké zmeny plánuje nový predseda Úradu pre verejné obstarávanie a čo všetko nás pod jeho vedením čaká?
VEĽKÁ ZMENA V ZVEREJŇOVACÍCH POVINNOSTIACH
September 2023 – mesiac, v ktorom pre každého verejného obstarávateľa aj obstarávateľa nastanú veľké zmeny.
KONFLIKT ZÁUJMOV TROCHA INAK
Konflikt záujmov je vždy často diskutovanou témou zahalenou rúškom tajomstva a nejasností. Nejak ho však skúmať musíme, a to pri každej jednej zákazke.
INTEGRÁCIA IS ERANET NA ELEKTRONICKÚ PLATFORMU
Povinné používanie elektronickej platformy neocenilo 43% respondentov v dotazníkovom prieskume realizovanom samotným ÚVO.
PANELOVÁ DISKUSIA - Z KAŽDÉHO ROŽKA TROŠKA
Praktické problémy, ktoré vznikajú pri realizácii verejného obstarávania sú tak rôzne, že ich ťažko pomenovať trefnejšie než „z každého rožka troška“.
BUDOVANIE EXPERTNOSTI VO VEREJNOM OBSTARÁVANÍ
Úrad pre verejné obstarávanie plánuje v spolupráci so zahraničnými partnermi, na základe implementácie ProcureCompEU do praxe, vybudovať nový a strategicky orientovaný systém vzdelávania a budovania interných kapacít našich verejných obstarávateľov.
DODATKY - AKO ICH SPRÁVNE UZATVÁRAŤ
Covid aj inflácia významne zvýšili potrebu uzatvárania dodatkov týkajúcich sa navyšovania cien no zároveň aj šetrenia verejných zdrojov.
DODATKY - AKO VYROKOVAŤ DOBRÚ CENU
Covid aj inflácia významne zvýšili potrebu uzatvárania dodatkov týkajúcich sa navyšovania cien no zároveň aj šetrenia verejných zdrojov.
BEST PRACTICE - OBSTARÁVANIA STAVEBNÝCH PRÁC A IT SLUŽIEB
Zodpovednosť za nastavenie súťažných podkladov a obchodných podmienok plnenia zákazky je na strane verejného obstarávateľa, pričom možnosť ich ovplyvnenia zo strany záujemcov do značnej miery záleží len od úvahy verejného obstarávateľa.
ZELENÉ VEREJNÉ OBSTARÁVANIE V PRAXI
Panel bude rozdelený na všeobecnú a praktickú časť.
SÚBOJ PRINCÍPOV - AKO SA SPRÁVNE ROZHODOVAŤ?
Pozrite si názorový súboj našich lektorov, ktorí sa zaoberali problematikou dynamických nákupných systémov, akceptovania dokladov vyhotovených po lehote na predkladanie ponúk či neúplnou ponukou.
AKO ZVÝŠIŤ POČET PONÚK? STRETNITE SVOJICH DODÁVATEĽOV!
Jedinečný koncept „Meet the buyer“ už aj na Slovensku – inšpirujte sa postupom Hlavného mesta Bratislava a využite výsledky ich práce vďaka ktorej v zákazkách na stavebné práce dostávajú v priemere 7 ponúk.
VÝRAZNÝ NÁRAST CIEN - AKO SA S NIM VYSPORIADAŤ?
Rastúce ceny v dôsledku mimoriadnych udalostí, ktorým v poslednej dobe čelíme majú dopad na aktuálne plnenia už uzatvorených zmlúv. Ako sa s tým vysporiadať pri zmluvách financovaných tak z eurofondov ako aj interných zdrojov?
UKÁŽKY DOBREJ PRAXE, KTORÝMI SA OPLATÍ INŠPIROVAŤ
Príklady dobre praxe pri využívaní dynamických nákupných systémov, elektronizácii procesov, či nákupov z oblasti zdravotníctva nám ukázali odborníci z troch rôznych segmentov.
PROBLÉMY A MOŽNOSTI V ZÁKAZKÁCH S NÍZKOU HODNOTOU
Diskusia na témy: Ako sa zmenili Zákazky s nízkou hodnotou po novele? Ako primerane aplikovať ustanovenia zákona platné pre vestníkové súťaže a ako sa vysporiadať s vnútorným auditom? Čo všetko si môžeme v zákazkách s nízkou hodnotou „dovoliť“?
PROBLEMATICKÉ ASPEKTY NOVELY
Diskusia na vybrané témy a zmeny, ktoré priniesla novela zákona o verejnom obstarávaní účinná od 31.3.2022. Nuž, niektoré zmeny prinášajú viac otázok ako odpovedí.
AKO SME OBSTARALI LOKÁLNE POTRAVINY
Nechajte sa inšpirovať príkladom úspešnej verejnej súťaže, ktorej výsledkom bolo obstaranie kvalitných lokálnych potravín.
VO BOX - VÝBER ZAUJÍMAVÝCH ROZHODNUTÍ RADY ÚVO
Výber 4 rozhodnutí Rady ÚVO, ktoré sa Vám v praxi môžu hodiť. Rozhodnutia sú doplnené o argumentácie zúčastnených strán tak, aby ste sami vedeli posúdiť, na ktorú stranu by ste sa priklonili.
OBSTARÁVANIA, V KTORÝCH ZÁSADNÚ ROLU HRÁ KVALITA
Ako obstarávať architektonické služby? Príklady súťaží návrhov, súťažného dialógu ako aj obstarávanie bez cenového kritériá – aj to použili páni z Hlavného mesta Bratislava.
Novela zákona o verejnom obstarávaní
Návrh novely zákona so zapracovanými pripomienkami nám predstaví priamo jeden z ich autorov. V diskusii s ďalšími hosťami poodhalíme jej plusy aj mínusy a najmä objasníme, čo sa za predmetnými úpravami skrýva.
Novela zákona o verejnom obstarávaní
Čo pre nás Úrad vlády spolu s Úradom pre verejné obstarávanie pripravili tentokrát? Buďte v obraze a pozrite si prehľad najväčších zmien, ktoré sú navrhované. Aké však bude finálne znenie zákona o verejnom obstarávaní uvidíme v dohľadnej dobe.
Prípravné trhové konzultácie v praxi
Ako by mali trhové konzultácie vyzerať, ako sa na nich pripraviť a ako ich zdokumentovať? Nie je nič lepšie ako ukážka naživo.
Ako súťažiť inak ako na najnižšiu cenu?
Kvalitu chce každý z nás. Ako ju však zakomponovať do hodnotiacich kritérií je otázka, s ktorou sa všetci boríme. Na praktických príkladoch si ukážeme, ako sa s nastavovaním kritérií vysporiadať.
Problémy a špecifiká stavebných prác
Ako sa vysporiadať s nástrahami obstarávania stavebných prác počas ich prípravy, vyhodnocovania aj realizácie? Na príkladoch zo života si ukážeme s čím sa môžete stretnúť a ako to prežiť bez ujmy na psychike a verejných zdrojoch.
Workshop | Hráme sa s kritériami
Pokračovanie panelu - Ako súťažiť inak ako na najnižšiu cenu? Vyskúšajte si kombinatoriku kritérií na vybraných predmetoch zákaziek s cieľom pochopiť finančnú hodnotu iných ako cenových kritérií. Pod vedením nášho lektora sa naučíte ako simulovať výsledok obstarávania a vedieť tak nastaviť tú správnu váhovosť kritérií.
Obstarávanie v samospráve
Spoznajte ako (ne)fungujú procesy súvisiace s verejným obstarávaním vo vybraných samosprávnych krajoch a mestách, vymeňte si skúsenosti a inšpirujte sa navzájom.
Workshop | Obstarávanie IKT
Nová koncepcia nákupu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, doplnená o skúsenosti našich lektorov pri obstarávaní IKT vám poskytnú návod na to, ako správne obstarávať IKT.
Aktuálne metodické usmernenia a rozhodnutia
Z každého rožku trošku. Naši lektori pre vás pripravili reálne situácie, s ktorými sa stretli a na ktorých si viete vyskúšať svoj postreh. Nájdete chybu v ponuke alebo v procese hodnotenia? S ktorým návrhom postupu lektora sa stotožňujete? Vďaka metóde veo hravo si z tohto workshopu odnesiete mnoho skúseností a poznatkov.
Zodpovedné obstarávanie a labelling
Verejné obstarávanie je jedným zo strategických nástrojov na podporu sociálnej a zelenej ekonomiky. Ako však vhodne zakomponovať zelené a sociálne aspekty do súťažných podmienok? Nakoľko môžeme pracovať so značkami ako je napr. „fair trade“? Inšpirujte sa zákazkami a odporučaniami našich lektorov.
Rámcová dohoda vs. DNS
Rámcová dohoda aj dynamický nákupný systém predstavujú flexibilné riešenia pre nákup jednotlivých komodít. Na niektoré predmety zákazky je vhodnejší jeden spôsob, pre iné ten druhý. Pozrieme sa tak na to, aké sú výhody aj nevýhody týchto prístupov a na aké komodity vhodné ich využitie.
Eurofondy - ideálna zápisnica
Čo všetko je potrebné v zápisnici uvádzať aby boli úkony preskúmateľné? Ako si nájsť zlatú strednú cestu na ktorej nebude mať zápisnica 30 strán ale súčasne v nej budú uvedené všetky relevantné úkony? Tak na to sa pozrieme spolu so zástupcami kontrolných orgánov.
Koncepcia nákupu IKT
Ako sa vysporiadať s fenoménom známym ako vendor lock-in, kedy je možné využiť priame rokovacie konanie či dodatok na predĺženie platnosti zmluvy a čo všetko zohľadniť pri nových verejných obstarávaniach?
Podmienky zmeny zmluvy #2
Ako posúdiť súlad zmeny termínu začiatku plnenia zmluvy, termínu dodania, či cien s podmienkami uvedenými v §18? Aké sú možnosti a limity pre zmene zmluvy a čo v zmluve zohľadniť?
Opis predmetu zákazky
Ako pracovať s pojmom ekvivalent a na čo si dať pri opise predmetu zákazky pozor? Pozrite sa na praktické príklady a usmernenia, o ktoré sa môžete oprieť.
Novela zákona VO z pohľadu dodávateľov
Pripravuje sa veľká novela zákona o verejnom obstarávaní. Mnohé zmeny sa týkajú aj dodávateľov – niektoré viac, niektoré menej. V tejto sekcii vás oboznámime so zmenami, ktoré na vás budú mať najväčší dopad.
Nepriestrelná ponuka
Ako uchádzač reflektujete na požiadavky verejných obstarávateľov, musíte sa orientovať v zákone o verejnom obstarávaní aj jeho aplikačnej praxi. Ako sa v tom vyznať, keď mnohokrát ani samotný verejný obstarávateľ nevie ako postupovať?
Podmienky účasti pre dodávateľov
Splnenie podmienok účasti, ktoré si stanovil verejný obstarávateľ môže byť niekedy pomerne zložité, najmä ak nie sú adekvátne k predmetu zákazky. Ako však posúdiť či je hodnota požadovaných referencií adekvátna, či sú požiadavky na expertov či certifikáty skutočne nevyhnutné? Na praktických príkladoch si ukážeme vhodné aj nevhodné použitie inštitútu podmienok účasti.
Revízne postupy pre dodávateľov
Ako sa brániť ak boli dotknuté vaše práva? Ako postupovať ak sú súťažné podmienky nastavené diskriminačne alebo ste boli vylúčení neoprávnene? V tejto časti školenia sa pozrieme na postupnosť krokov a formálnych náležitostí, ktoré musia byť dodržané tak, aby nebol revízny proces zastavený.
Princípy obstarávania zákaziek s nízkou hodnotou
Ako definuje zákazku s nízkou hodnotou zákon a ako si ju sami komplikujeme? Na príkladoch z praxe vám ukážeme, ako si proces zjednodušiť a ako si správne nastaviť interné smernice tak, aby vám nezväzovali ruky tam, kde to nie je potrebné.
Požiadavky na certifikáty a expertov
Kedy je vhodné vyžadovať certifikáty a aké požiadavky definovať? Ukážeme si vhodné aj nevhodné príklady ich použitia či vyhodnotenia ako aj najdôležitejšie rozhodnutia ÚVO a Rady ÚVO v tejto oblasti.
Subjekty v ponuke uchádzača
Aké rozlišuje zákon osoby, s ktorými sa môžete stretnúť v ponukách? Objasníme si, kedy ide o subdodávateľa, tzv. inú osobu či "vlastnú kapacitu" ako aj to, aké podmienky sa na tieto osoby vzťahujú.
Ako poraziť konflikt záujmov
Potenciálny konflikt záujmov hrozí v každom jednom obstarávaní. Na našom školení vám ukážeme ako sa s nim vysporiadať ak je v konflikte štatutár, člen komisie, či osoba, ktoré participovala na príprave zákazky.
Eurofondy po novom - časť prvá
Koncom roka 2020 sa podarilo priniesť zásadné zmeny v pravidlách na kontrolu zákaziek, financovaných z fondov EÚ. V tomto článku sa dozviete ako sa upravila povinnosť kontroly verejného obstarávania v jednotlivých fázach obstarávania.
eurofondy po novom - časť druhá
Pokračujeme v predstavovaní revolučných zmien v eurofondovom verejnom obstarávaní. V druhej časti sa dozviete aj o zmenách v zákazkách s nízkou hodnotou či spôsobe predkladania dokumentácie.
Zdokumentovanie hodnotenia MNCP
Ako správne zdokumentovať proces vyhodnocovania prítomnosti mimoriadne nízkej cenovej ponuky tak, aby kontrolný orgán nevytkol nepreskúmateľnosť úkonov?
Novela zákona
Už od augusta budúceho roka budeme obstarávať po novom. Aké zmeny nám novela prinesie a aké budú jej dopady? Čo prinesie zrušenie podlimitných súťaží a námietok?
Stanovenie minimálnych štandardov
Ako stanoviť požiadavky na minimálne štandardy pri referenciách? Ako odôvodniť výšku referencií a ako stanoviť porovnateľný predmet zákazky? Pozrite sa spolu s nami na príklady z praxe.
Vysvetlenie vs. vylúčenie
Kedy uchádzača vylúčiť a kedy požiadať o vysvetlenie? Ako správne aplikovať princíp proporcionality a nezabudnúť pritom na formálnu stránku? Pozrite sa spolu s nami na príklady z praxe.
Podmienky zmeny zmluvy #1
Kedy a za akých podmienok môže dôjsť k zmene zmluvy a na čo treba myslieť už pri jej uzatváraní? Pozrite sa na vzorové znenia zmluvných podmienok, ktoré vám zjednodušia vašu prácu.